Sapana og Kala havnet midt i et voldsomt drama da en tsunami-lignende flom raste gjennom dalen der de bor.

På morgenen onsdag 26. august løsnet enorme mengder is og stein fra fjellsiden på Langtang Lirung, et over 7000 meter høyt fjell nord i Nepal. 

Massene raste over 1000 meter ned i Lhende Khola-dalen og utløste en tsunami-lignende flom av vann, gjørme og stein som fosset nedover elveleiene. 

Flomfronten hadde en hastighet på rundt 180 kilometer i timen, og det tok bare noen få minutter før den første landsbyen nærmest ble slukt av massene. 

Flommen fortsatte mange mil nedover dalføret, og tusenvis av hus og bygninger ble ødelagt, skadet eller begravd i gjørme og stein. 

Så langt er mer enn 1450 mennesker bekreftet døde, og over 5000 er fortsatt savnet i det som blir beskrevet som en av de verste skred- og flomkatastrofene i Nepals historie.

13-åringene Sapana og Kala, som både er venner og kusiner, havnet midt i det voldsomme dramaet.

Sapana var på skolen da de ble varslet om flommen. Læreren rakk bare å si til elevene at de måtte komme seg opp i høyden så raskt som mulig. 

– Vi brøt gjennom sperringen og løp oppover åssiden. Læreren prøvde å få alle i sikkerhet, men han klarte ikke å redde alle.

Da Sapana snudde seg, så hun at mange ble tatt av de enorme flommassene. 13-åringen løp videre alene.

– Jeg var både redd og fortvilet og klarte ikke å tenke klart.

Til stor lettelse ble Sapana funnet av onklene sine. De ga henne mat, og dagen etter tok de henne med til stedet der foreldrene hennes hadde søkt tilflukt. Familien hadde overlevd, men huset deres ble tatt av flommen. 

Dagen ble også svært dramatisk for Kala. Hun var ute på veien sammen med broren sin og noen venner da de plutselig oppdaget flomfronten. De løp for livet oppover i terrenget. Lenger ned mot elven så Kala mennesker som var sjanseløse mot de voldsomme naturkreftene.  

I kaoset mistet hun kontakten med broren sin, og Kala ante ikke hvor hun skulle gå. Men til slutt fant hun andre familiemedlemmer, og de kom seg etter hvert til et av samfunnshusene som nepalske myndigheter hadde gjort om til midlertidige tilfluktssteder.

Katastrofehjelpen

I Nepal har Redd Barna fullt utstyrte lagre flere steder i landet og kapasitet til å hjelpe 10 000 mennesker om en katastrofe skulle inntreffe. Bare timer etter at flommen hadde roet seg var lastebiler med nødhjelp på vei mot det hardest rammede området. Det ble også raskt besluttet at det skulle opprettes et eget feltkontor der. 

– Jeg har vært utplassert her siden dagen flommen skjedde for å støtte de berørte, sier Rabin Dahal, som har ledet hjelpearbeidet til Redd Barna. 

Redd Barna har delt ut telt, tepper, myggnetting, kokeutstyr, håndklær, hygienesett, babyprodukter, vann og mye annet.

Sapana, Kala og familiene deres forteller at hjelpen har gjort hverdagen på tilfluktsstedet litt lettere og at tingene de har mottatt har vært til stor nytte. Venninnene er også glade for at Redd Barna har opprettet et midlertidig læringssenter og et eget område der de kan være sammen med andre barn. 

Skolen til Sapana og Kala og flere titalls andre skoler ble ødelagt av flommen. Mange barn står derfor uten et utdanningstilbud. Redd Barna jobber nå med å sette opp flere midlertidige læringssentre og skal også bidra til at delvis ødelagte skolebygg blir reparert. 

– Jeg er bekymret for skolegangen min og redd for at utdanningen min skal bli ødelagt, sier Sapana.

Både hun og Kala håper at de snart får muligheten til å gå på skole igjen. De savner også hjemmene sine.  

– Vi kan ikke være her for alltid. Vi trenger et hjem der vi kan bo sammen med familiene våre. 

Etter en så voldsom og dramatisk hendelse har det vært viktig å gi barna psykososial støtte og hjelp til å bearbeide det grusomme de har opplevd.

– Barna mine er fortsatt redde. De blir skremt av høye lyder og begynner lett å gråte, sier Nisha.

Firebarnsmoren bor på et midlertidig oppholdssted sammen med døtrene sine. Familien kommer fra en landsby som lå helt nede ved elven. Nisha forteller at de levde trygt og godt og dyrket sin egen mat.

– Det var så vakkert der. Så kom flommen og forandret alt.

Nisha ble varslet fem minutter før vannmassene fosset mot landsbyen. Døtrene var på skolen, og mannen hennes var på et jobboppdrag i Kina.

– Jeg var så redd at jeg ikke klarte å tenke klart. Jeg fikk knapt med meg det som skjedde rundt meg og skjønte ikke hva som foregikk.

Nisha satte av gårde mot skolen og lette desperat etter døtrene sine. Til slutt fant hun dem på toppen av åsen, der læreren deres hadde fått elevene i sikkerhet. 

– Det var en enorm lettelse å finne mine egne barn i god behold.

Samtidig hadde hun det vondt. 

– Jeg så andre barn bli revet bort av vannmassene rett foran øynene mine. Det er fryktelig vondt å tenke tilbake på det som skjedde.

Nisha mistet også mange familiemedlemmer, og tiden etter flommen har vært tung. Hverdagen er også vanskelig fordi barna ikke kan gå på skole og har lite å finne på. Hun er derfor glad for at Redd Barna har etablert et sted der barna hennes kan leke og være med på ulike aktiviteter. 

Nødhjelp med droner og helikopter

Flommen slukte ikke bare bygninger og landsbyer, men også broer og veier, og mange tusen mennesker ble isolert. 

For å nå disse menneskene har Redd Barna samarbeidet tett med lokale myndigheter og  forsvaret i Nepal, som har store droner som kan frakte livsviktige varer og materiell til de isolerte områdene.

Dronene har vist seg å være et effektivt hjelpemiddel for å nå befolkningen i disse områdene, og Redd Barna kommer til å fortsette å bruke droner inntil veiforbindelsene er gjenopprettet. 

I tillegg til droner har Redd Barna sendt forsyninger med helikopter fra hovedstaden Katmandu til landsbyer som ble isolert. 

Redd Barna kommer til å være i det flomrammede området i lang tid. Vinteren nærmer seg, og mange trenger et skikkelig sted å bo før kulda setter inn. Å skaffe barn og familier et skikkelig husly har derfor høyeste prioritet. 

Redd Barna samarbeider nå med lokale myndigheter, partnere og andre humanitære organisasjoner for å kartlegge hva som er de største behovene. Målet er ikke bare å hjelpe familier gjennom den akutte krisen, men også å støtte lokalsamfunnene i gjenoppbyggingen.

Den voldsomme flommen i Nepal settes i sammenheng med klimaendringene. Uvanlig høye temperaturer de siste årene, bresmelting og tining av permafrost bidro trolig til katastrofen, ifølge en internasjonal forskningsgruppe.

Kala og Sapana og andre unge som vokser opp i Nepal i dag, går en usikker framtid i møte. Temperaturen i Himalaya stiger dobbelt så raskt som det globale gjennomsnittet, noe som øker faren for skred og flom.

Nepal har bidratt svært lite til den globale oppvarmingen, og Redd Barna mener at rike land, som har stått for de største utslippene, må fase ut fossile brensler og øke støtten til klimatiltak i land som Nepal.