Kronprinsen roser Redd Barna
Kristin Ruud - 27.10.2004
![]() | |
|
– Redd Barna skal bruke penger som vi fikk inn under TV-aksjonen til å bedre skoletilbudet for barna i denne provinsen. På grunn av borgerkrigen har veldig mange barn ikke hatt mulighet til å gå på skole i det hele tatt. Men før vi kan jobbe med skolene, må vi sørge for at barna kan være tygge mens de er på skolen, forklarte Lena Richter Kronprins Haakon.
Kronprinsesse Mette-Marit var den høye beskytteren for Redd Barnas TV-aksjon i 2003. Kronprinsen var derfor spesielt interessert i å høre om Redd Barnas prosjekt.
Det er mer enn ti millioner miner og et ukjent antall UXO (udetonerte klasebomber) i Kambodsja. Minene er lagt ut uten systematikk eller dokumentasjon. For å rydde et område for miner må derfor hver kvadratcentimeter undersøkes manuelt. Dette er et tidkrevende arbeid. For eksempel vil CMAC bruke seks måneder på å rydde et 100 meter bredt og 1,3 kilometer langt område for miner og udetonerte bomber. Kronprins Haakon fikk under besøket i Kambodsja se hvordan organisasjonen CMAC jobber. CMAC har mer enn 40 minehunder og også en del maskiner til å rydde skog og vegetasjon. Men den mest brukte metoden er fortsatt hekksaks og metalldetektor.
Leker med miner
- Jeg tråkket en gang på en mine. Den gikk ikke av, så jeg lekte med den før jeg la den i skjortelomma. Da jeg viste den til onkelen min ble han forskrekket og tok den med ut. Senere ga vi den til CMAC, forteller Van Nah som går på skolen Tang Yah i Viel Veng-provinsen. Han hadde akkurat flyttet til området og visste ikke at det kunne være farlig å leke med ting han fant i jungelen. Lena Richter fra Redd Barna sier organisasjonen er veldig opptatt av at kunnskap om miner må integreres i pensum i skolen. Barna må få undervisning om mine-problemene på en måte som de forstår. Skolegården på Tang Yah-skolen er ryddet fri for miner, men minefeltet begynner to meter fra skolebygget. Barna i dette området har bare to sikre steder å være: den lille skolegården og veien. Selv husene de bor i ligger inne i minefeltene. De røde varselsskiltene står overalt.



Del på Twitter

eller abonner på vårt Nyhetsbrev