Fremdeles en lang vei igjen for Haitis barn
Kristin Sommerseth - 12.07.2010
![]() | |
|
Redd Barna har vært på Haiti i 30 år, og var på plass når jordskjelvet kom. De ansatte reagerte raskt med nødhjelp, og delte ut mat, ga folk husly og forsyninger. Til nå har Redd Barna nådd 682 000 mennesker på Haiti.
Flertall i nød
- Barn er alltid de mest sårbare i en krisesituasjon. Selv om familier fikk livreddende nødhjelp i månedene etter skjelvet, så var flertallet i nød allerede før katastrofen. Trusselen mot Haitis barn har økt. Vi som et internasjonalt samfunn må sikre deres behov for beskyttelse, helse og velvære i gjenoppbyggingsfasen, sier Gary Shaye, landdirektør for Redd Barna på Haiti.
![]() | |
|
Selv om det ble satt inn enorme ressurser for å lindre lidelsene i den første kritiske fasen etter jordskjelvet, er det klart at den mer langsiktige gjenopprettelsen og oppbyggingen så vidt begynner å få effekt.
Store helseproblemer
- Fordi vi ønsker å bygge opp landet bedre enn det var, så er veien til gjenoppbygging lengre. Den krever at de internasjonale giverne lever opp til løftene de har gitt om langvarig støtte og ansvar. Dette er den eneste måten å sikre virkelig utvikling for Haiti. Redd Barna sikrer i våre utdanningsprogrammer at skolene skal ha høyere standard, tryggere konstruksjoner og blir bygget opp på en slik måte at de varer utover den innledende fasen med nødhjelp, sier Shaye.
Hundretusenvis av barn står fremdeles i fare for å få store helseproblemer, siden de lever i flyktningleire eller under dårlige forhold rundt i landet, og særlig siden regntiden og orkansesongen nærmer seg.
![]() | |
|
Diaré, lungebetennelse og sykdommer i spedbarnsperioden dreper mange barn på Haiti. Nå truer disse sykdommene barna i større grad enn før, særlig for de som er under fem år.
Øverst på lista
Selv om nødhjelpen til Haiti har vært vellykket på mange områder, så legger Redd Barna vekt på at barn fortsatt er sårbare, og må stå øverst på lista når det gjelder all gjenoppbygging på Haiti.
Redd Barna jobber nå med en femårsplan for gjenopprettelsen og nødhjelpstiltakene. Redd Barna fortsetter å jobbe gjennom det jordskjelvrammede området, og fokuserer på de tiltakene som har størst betydning for tusenvis av barn: utdanning, beskyttelse, helse, er næring, vann, sanitærforhold, husly, livsopphold, matsikkerhet og forsyninger.





Del på Twitter

eller abonner på vårt Nyhetsbrev