Redd Barna-generalsekretær: – Taket falt ned over hodene våre
Lourdes Collado og Ingrid K. Lund - 04.03.2010
![]() | |
|
Han befant seg 50 kilometer fra episenteret da det kraftige jordskjelvet rammet Chile lørdag. De første nettene sov Alberto Soteres og familien hans ute på gaten. Rommet de sov i har kollapset totalt, og det er ikke lenger mulig å komme inn i leiligheten.
Nå er den spanske generalsekretæren på plass i hovedstaden Santiago de Chile for å delta i Redd Barnas nødhjelpsoperasjon. Hundretusener av barn kan være rammet av jordskjelvet, som har drept mer enn 700 personer så langt.
Slapp med skrekken
– Jeg våknet da jordskjelvet rammet av at taket på soverommet kollapset over hodene våre. Vi hadde så vidt nok tid til å komme oss unna. Jeg var bare 50 kilometer unna jordskjelvets episenter, og rystelsene var utrolig intense. De siste par dagene har jeg sovet mint ute i gaten uten mulighet til å komme i kontakt med omverdenen i det hele tatt, sier Soteres.
|
Selv slapp generalsekretæren unna med skrekken.
– Vi var heldige, men det var det mange andre familier som ikke var. Tusener av barn her har vært gjennom en utrolig traumatisk opplevelse. Mange er skadet eller har mistet foreldre eller venner. Andre har kommet bort fra foreldrene i kaoset under jordksjelvet, og er nå ekstremt sårbare, sier Soteres.
Fokus på barnas beskyttelse
Redd Barnas nødhjelpseksperter er nå på plass i Chile for å skaffe seg førstehånds oversikt over naturkatastrofen. De skal finne ut hvordan Redd Barna best kan hjelpe chilenske myndigheter med nødhjelpsarbeidet.
– Det som haster aller mest er å sikre at barna – som alltid er mest sårbare i enhver katastrofesituasjon – er trygge og at de blir gjenforenet med foreldrene sine så fort som mulig. Når barn har opplevd så store traumer, er det avgjørende at de kommer tilbake på skolen igjen og at de får gjenopprettet normaliteten og rutinene i hverdagen så fort som mulig. Det vil hjelpe dem med å overvinne traumene, sier Sotores.
|
Selv om jordskjelvet i Chile ikke har ført til like massive ødeleggelser som naturkatastrofen i Haiti tidligere i år, er de fattige familiene fremdeles sterkt avhengige av å få hjelp utenfra.
– De fattigste og mest avsidesliggende lokalsamfunnene – særlig i de områdene hvor det er vanskeligst å få inn nødhjelpen – trenger mat, rent vann, medisiner, varme klær og midlertidig tak over hodet umiddelbart. På lengre sikt trenger de hjelp til å bygge opp igjen husene sine og å komme i gang med inntektsbringende arbeid igjen, sier Alberto Sotores.



Del på Twitter

eller abonner på vårt Nyhetsbrev